Bezoáry a cizí tělesa
Poměrně vzácně stojí za žaludečními potížemi bezoáry a cizí tělesa.
Bezoáry
Bezoáry je označení pro specifická cizí tělesa.
Fytobezoáry jsou nestrávené rostlinné zbytky (nejčastěji z ovoce a zeleniny). Jsou způsobeny poruchou vyprazdňování žaludku, nejčastěji po resekčních operacích. Další častou příčinou jejich vzniku jsou vegetativní neuropatie (nezánětlivé poškození nervů), nejčastěji diabetická (způsobující sníženou motilitu žaludku). Jejich vznik může podpořit také nedostatečná tvorba žaludečních šťáv a nedostatečné mechanické rozmělňování potravy.
Bezoáry nemusí způsobovat žádné potíže, ale může se objevit nechuť k jídlu, pocity plnosti a nevolnost, případně zvracení.
Pilířem diagnostiky je endoskopie, případně rentgen. V případě nejistoty o povaze útvaru prokáže biopsie rostlinné zbytky. Velikost bezoáru není daná, kolísá v širokých mezích. Tvoří útvar nejčastěji žlutozelené až šedavé barvy.
Léčebnou metodou je rozmělnění bezoáru endoskopickou cestou a podpora motility žaludku prokinetickými léky. V případě neúspěchu je třeba uvážit jeho chirurgické odstranění.
Raritou jsou trichobezoáry, stlačené a natrávené shluky spolykaných vlasů a chlupů. Velmi často se s nimi setkáváme u zvířat, která se čistí olizování srsti. U lidí se s nimi můžeme setkat velice zřídka a to pouze v souvislosti s psychiatrickou poruchou.
Cizí tělesa
S cizími tělesy v žaludku se nejčastěji setkáváme u malých dětí. U dospělých dochází k vniknutí cizího tělesa do žaludku z neopatrnosti, nejčastěji však u osob psychiatricky nemocných a těch, kteří tím chtějí něčeho dosáhnout (např. vězni).
K jejich odhalení slouží endoskopie či rentgen. Výhodnější je použít endoskopii, která slouží zároveň k jeho vyjmutí pomocí endoskopických kleští. Ve výjimečných případech je nutno těleso vyjmout chirurgicky.