Žaludek.cz

Vyřeší případné potíže s trávením

Gastrinom – endokrinní nádor žaludku (zollinger-ellisonův syndrom)

Gastrinom je nádor s patologicky zvýšenou tvorbou gastrinu. Způsobují Zollinger-Ellisonův syndrom. Gastrin je hormon produkovaný G-buňkami především v žaludečním antru, méně pak v duodenu. Stimuluje sekreci kyseliny chlorovodíkové a pepsinu, což je jeho hlavním úkolem.

Anatomie lidského těla

Dále také zvyšuje sekreci pankreatu (slinivka břišní), snižuje resorpci vody a elektrolytů ve střevě, zvyšuje průtok krve sliznicí v žaludku a mnoho dalších. Gastrinomy se nejčastěji vyskytují v pankreatu, mohou se nacházet také ve stěně duodena (dvanáctník, část tenkého střeva) nebo v antru žaludku. Bohužel až v 60 % jde o nádory maligní, šířící se do lymfatických uzlin a jater.

Většina postižených jsou jedinci starší 40 let. Nadměrné uvolňování gastrinu vede ke zvýšené sekreci žaludečních šťáv. Důsledkem je vředová choroba. S tím také souvisí klinické projevy. Charakteristickým příznakem je bolest doprovázející peptický vřed.

Až 50 % pacientů trpí průjmy, někdy až průjmy spojenými s bolestmi břicha. Mohou se objevit příznaky gastroezofageálního refluxu (pálení žáhy, nevolnost, zvracení). Častými a obávanými komplikacemi tohoto onemocnění je krvácení z vředů a jejich perforace.

Na možnost gastrinomu je nutno myslet u pacientů s peptickým vředem a průjmem, u těch, kteří trpí mnohočetnými vředy s neobvyklou lokalizací a u jedinců, kterým se vředy neustále vracejí, aniž by byla prokázána infekce Helicobacterem pylori.

Rozhodujícím diagnostickým vyšetřením je laboratorní vyšetření krve (nalačno), které prokáže zvýšenou hladinu gastrinu. Pro gastrinom svědčí hodnota nad 1000 pg/ml. Současně by měla být potvrzena zvýšená sekrece a kyselost žaludeční šťávy (pH pod 3). Jsou-li výsledné hodnoty hraniční, doplňuje se vyšetření provokačními testy:

  1. Nejpoužívanější je sekretinový stimulační test. Do žíly je aplikován sekretin. Za 2, 5, 10, 15 a 20 minut je opětovně měřena hladina gastrinu. Pozitivní výsledek je ten, vzroste-li hladina gastrinu alespoň o 200 pg/ml.
  2. Kalciový infuzní test. Do žíly je v infuzi aplikováno kalcium, následně jsou měřeny hodnoty kalcia a gatrinu. Za pozitivní je považován výsledek tehdy, dojde-li ke zvýšení gastrinu o 395 pg/ml.
  3. Test po standardizovaném jídle. Zjistí se hladina gastrinu nalačno. 30, 60 a 90 minut po jídle (s obsahem 30 g bílkovin, 20 g tuků a 25 g sacharidů) se pak opětovně zjišťuje hladina gastrinu. Za pozitivní je považován nárůst o 100 %.

V diagnostice gastrinomu se uplatňuje také endoskopická ultrasonografie s možností cílené biopsie.

Základní léčebnou metodou je chirurgické odstranění nádoru, v případě malignity s následnou chemoterapií. Její úspěšnost je dána přítomností metastáz v játrech. Konzervativní terapie je zaměřena na farmakologické snížení produkce kyseliny chlorovodíkové (tzv. inhibitory protonové pumpy, např. Omeprazol). Ke snížení hyperacidity vede také resekce antra žaludku.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.