Žaludek.cz

Vyřeší případné potíže s trávením

Gastropatie indukovaná nesteroidními antirevmatiky

Tento termín označuje soubor změn na žaludeční sliznici způsobený působením nesteroidních antirevmatik (NSAR, látky s analgetickým a protizánětlivým účinkem) a kyseliny acetylsalicylové.

Nejde o zvláštní typ změn, projevy na sliznici jsou nespecifické, stejné změny mohou být podmíněny i jinými příčinami. Nejčastěji jsou lokalizovány v antru žaludku, méně často je pak postiženo jeho tělo.

Nejnebezpečnější je kyselina salicylová, méně pak starší NSAR – piroxikam, naproxen, sulindak nebo ibuprofen, nejméně nebezpečné jsou novější NSAR – nabumeton, oxaprozin nebo kyselina etodolová. Nesteroidní antirevmatika a kyselina acetylsalicylová mají dvojí nežádoucí efekt:

  1. Lokální – narušují ochrannou bariéru sliznice, způsobují její nekrózu a poškození submukózních cév.
  2. Systémový – nepřímo působí na snižování tvorby hlenu, což vede k oslabení ochranných žaludečních dějů.

V řadě případů se projevuje dyspeptickými potíži (nechutenství, pocity tlaku, plnosti, pocit na zvracení, říhání). Jindy může jít o potíže vředové (bolesti v nadbřišku, nevolnosti) nebo refluxní (pálení žáhy, zvracení).

Může docházet také ke krvácení do nitra žaludku (viz Hemoragická gastropatie), pak se objevuje meléna nebo hemateméza různé intenzity. Je-li krvácení vleklé a mikroskopické, může být jediným projevem anémie (chudokrevnost, nedostatek hemoglobinu – krevního barviva, které je přenašečem kyslíku).

Toto onemocnění je diagnostikováno s pomocí endoskopie. Neméně důležitý je anamnestický údaj o užívání výše zmíněných léků. Nezáleží na tom, jak dlouho léčba probíhala a kolik tablet bylo užito. Reakce na jejich působení je velmi individuální, některým vnímavým jedincům stačí překvapivě malé množství.

Prognóza je příznivá u těch pacientů, u kterých je možno vynechat léčbu nesteroidními antirevmatiky. Problém nastává, není-li to možné. Těmito léky se léčí onemocnění pohybového aparátu.

Nejrizikovější skupinou se tak stávají starší lidé. Jsou také volně prodejné a užívají se jako léky proti bolesti. Kyselina acetylsalicylová se hojně používá jako antiagregační (proti srážlivosti krve) lék.

Základní léčebnou metodou je vysazení nebo alespoň snížení dávky nesteroidních antirevmatik či kyseliny salicylové. V některých případech mohou být nahrazeny paracetamolem nebo kodeinem. Není-li možnost jejich vysazení, je vhodnější užívat je s jídlem.

Dalším krokem je potlačení žaludeční sekrece. Preventivně by měli být léčeni zejména starší lidé, nemocní s vysokým operačním rizikem, s vředovou anamnézou nebo s anamnézou v minulosti proběhlého krvácení.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.