Žaludek.cz

Vyřeší případné potíže s trávením

Hemoragická gastropatie

Gastropatie jsou nezánětlivé, nenádorové choroby žaludku různé povahy.

Hemoragická gastropatie je jedním z nejčastějších příčin krvácení do trávicí trubice.

Na jejím vzniku se podílí několik faktorů. Nejpodstatnějším z nich je porucha žaludeční cirkulace, při které dochází k otevření arteriovenózních zkratů (spojky mezi žílami a tepnami) na rozhraní sliznice a submukózy. Náhlý příval krve pak sliznici protrhne a krev tak může proudit dovnitř žaludku.

Může provázet kongestivní gastropatii nebo gastropatii indukovanou nesteroidními antirevmatiky. Je také nebezpečným projevem závažných stavů, jako jsou sepse, popáleniny většího rozsahu, operační výkony, úrazy mozku, šokové stavy nebo infekční, nádorové či krevní onemocnění. Mnohdy však příčina zůstane neznámá.

Hlavním projevem hemoragické gastropatie je krvácení. Ve formě hematemézy (zvracení žaludečního obsahu s jasně červenou krví) nebo melény (černá stolice s přítomností natrávené krve) různé intenzity. Krvácení může být jednorázové nebo se opakuje v různých intervalech. Může mít až fatální následky. Krvácení může předcházet bolest v nadbřišku, pocit plnosti nebo pálení žáhy.

Hemoragickou gastropatii lze diagnostikovat jedině s pomocí endoskopie (gastroskopie), přičemž je nutné, aby byla provedena včas, a to optimálně 24 hodin, nejpozději 48 hodin po manifestaci krvácení. Čím později se provede, tím menší je naděje, že budou patologické změny objeveny.

Pátrá se po krvi na stěnách žaludku, je-li endoskopie provedena přímo v průběhu krvácení, lze přímo pozorovat prýštící krev ze sliznice. Krátce po krvácení je sliznice žaludku poseta tzv. stigmaty krvácení (pozůstatky po krvácení – krevní výrony ve sliznici, zbytky krevního barviva a hemoragické eroze, tj. drobné defekty sliznice). Úkolem endoskopie je vyloučit krvácení z jiných zdrojů (např. vřed, karcinom, jícnové varixy).

Základem terapie je léčba základního onemocnění. Vyloučit rizikové léky. Někdy jsou preventivně podávány léky tlumící žaludeční sekreci nebo stimulující odolnost sliznice. Nezvládnutelné krvácení se řeší chirurgicky. Nemocný s krvácením do trávicí trubice by měl být vždy hospitalizován.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.