Solární syndrom
Pojem solární syndrom zavedl v roce 1954 prof. MUDr. Zdeněk Mařatka, DrSc. Je to pojem české literatury, ve světovém písemnictví se s ním nesetkáte. Zároveň neexistuje žádné jiné označení pro tento stav.
Toto označení je odvozeno od tzv. solárního plexu, nervové pleteně, která provází břišní aortu a její rozvětvení až po tepnu kyčelní. Solární syndrom popisuje stav, který se projevuje bolestí v epigastriu (nadbřišku) nebo na jiných místech břicha. Bolest vychází právě ze solárního plexu.
Zvýšená citlivost nervové pleteně může být způsobena drážděním chorobnými procesy v okolí (prorůstání nádoru, zánětlivé změny apod.), častěji však není příčina objasněna. Je dávána do souvislosti s neurózou (psychická porucha). U většiny pacientů je bolest doprovázená také trávicími potíži.
Jak již bylo výše zmíněno, projevuje se bolestí v nadbřišku ve střední čáře, někdy s vystřelováním do obou stran pod žebry. Není známa žádná charakteristická závislost. Může však být zhoršována mechanickými vlivy (přímý tlak na nadbřišek nebo zvýšení nitrobřišního tlaku např. nošením těžkých nákupních tašek).
Pro správnou diagnostiku je důležitý pečlivý rozbor symptomů a následná citlivá palpace (prohmat). Musí se také vyloučit případné jiné důvody bolesti. Typicky má na pohmat bolestivá oblast tvar řeckého písmene lambda.
Může být buď rovnoměrná nebo bodová (jen v určitých bodech), přičemž pak může simulovat bolesti vycházející z jiných orgánů a být příčinou nesprávné diagnózy.
Léčebnou metodou je úprava životosprávy. Zdravá, pestrá a nedráždivá strava v malých a častých dávkách. Omezit příjem alkoholu a kouření. Dále se doporučuje odstranit všechny případné dráždivé mechanické vlivy (např. těsné oblečení).
Protože toto onemocnění mnohdy souvisí s psychikou, může být doporučena psychoterapie nebo nasazena anxiolytika (léky proti úzkosti) nebo ataraktika (uklidňující léky).