Žaludeční potíže
Bezoáry
Fytobezoáry jsou nestrávené rostlinné zbytky (nejčastěji z ovoce a zeleniny). Jsou způsobeny poruchou vyprazdňování žaludku, nejčastěji po resekčních operacích. Další častou příčinou jejich vzniku jsou vegetativní neuropatie (nezánětlivé poškození nervů), nejčastěji diabetická (způsobující sníženou motilitu žaludku).
Dyspepsie
Dyspepsie není nemocí sama o sobě. Jedná se o soubor trávicích potíží, které jsou projevem různých chorob trávicí trubice. Může však být průvodním jevem onemocnění také jiných orgánů.
Gastrinom
Gastrinom je nádor s patologicky zvýšenou tvorbou gastrinu. Způsobují Zollinger-Ellisonův syndrom. Gastrin je hormon produkovaný G-buňkami především v žaludečním antru, méně pak v duodenu. Stimuluje sekreci kyseliny chlorovodíkové a pepsinu, což je jeho hlavním úkolem.
Gastropatie antirevmatika
Tento termín označuje soubor změn na žaludeční sliznici způsobený působením nesteroidních antirevmatik (NSAR, látky s analgetickým a protizánětlivým účinkem) a kyseliny acetylsalicylové.
Hemoragická gastropatie
Gastropatie jsou nezánětlivé, nenádorové choroby žaludku různé povahy. Hemoragická gastropatie je jedním z nejčastějších příčin krvácení do trávicí trubice.
Chronická gastritida
Chronická gastritida je spíše pouze histologickou diagnózou (projevující se změnami na sliznici, které jsou určovány s pomocí histologického vyšetření).
Karcinom žaludku
Karcinom žaludku je nejčastějším zhoubným nádorem v této lokalizaci. Představuje asi 95 % malignit žaludku. Příčiny jeho vzniku nejsou přesně známy.
Lymfomy žaludku
Lymfomy žaludku tvoří asi 3 % všech žaludečních malignit. Jen zřídka se jedná o primární lokalizaci tohoto nádoru, ve většině případů jde o druhotné postižení žaludku.
Peptický vřed
Vřed je slizniční defekt pronikající nejméně na podslizniční vazivo. Může se vyskytovat všude tam, kde je přítomna volná kyselina chlorovodíková – HCl (jícen, žaludek, duodenum).
Solární syndrom
Pojem solární syndrom zavedl v roce 1954 prof. MUDr. Zdeněk Mařatka, DrSc. Je to pojem české literatury, ve světovém písemnictví se s ním nesetkáte. Zároveň neexistuje žádné jiné označení pro tento stav.
Zánět žaludku
Gastritida (Gastritis), volněji přeloženo jako zánět žaludku, představuje zánětlivou odpověď žaludeční sliznice na vnější nebo vnitřní vlivy. Nejčastěji je způsobena mikroorganismem Helicobacter pylori.
Žaludeční polypy
Žaludeční polypy jsou prominence na sliznici žaludku. Mívají polokulovitý nebo prstovitý tvar, mohou být různé velikosti, avšak velikost nad 2 cm je vzácná. Většinou bývají přisedlé, málokdy stopkaté.